Wstępne badania lekarskie do pracy jakie

Głównie podjęcie nowej pracy, wiąże ze sobą obowiązek wykonania badań wstępnych. Nie jest to wymysł pracodawcy, lecz obowiązki pracownika zawarte w Kodeksie Pracy. Na początku więc musimy zadbać o aktualne orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy na wybranym stanowisku.

Badania te powinni wykonać nie tylko nowo zatrudnieni pracownicy na podstawie umowy o pracę, ale także pracownicy młodociani oraz pracownicy przenoszeni na nowe stanowisko pracy, które związane są z wykonywaniem obowiązków w warunkach szkodliwych lub niebezpiecznych. To pracodawca kieruje nas na wstępne badania lekarskie, wykonywane u lekarza medycyny pracy, z którym ma zawartą umowę. Koszty za badanie ponosi przyszły szef.

Skierowanie na wstępne badania lekarskie powinny zawierać prócz naszych podstawowych danych osobowych, nazwę stanowiska, na które mamy zostać przyjęci. Powinno zawierać także rodzaj badania profilaktycznego, ponieważ prócz badań wstępnych, pracownicy podczas okresu pracy muszą wykonywać również badania okresowe czy kontrolne.

Wizyta u lekarza medycyny pracy polega głównie na wywiadzie zdrowotnym, sprawdzeniu kondycji organizmu i ocenie ogólnego stanu zdrowia

Wstępne badania lekarskie do pracy jakieWykonywane są rutynowe badania takie jak pomiar ciśnienia krwi i osłuchanie klatki piersiowej. Zazwyczaj zlecane są też podstawowe badania krwi tj. morfologia. W razie jakichś wątpliwości możemy zostać skierowani na dodatkowe badania, przeprowadzane przez lekarza specjalistę. Prócz sprawdzenia, czy nasze zdrowie pozwala na podjęcie pracy na wybranym stanowisku, lekarz medycyny pracy ocenia również jaki wpływ na nasze zdrowie będą miały warunki w nowym miejscu pracy.

Może się zdarzyć, że nasz stan zdrowia wskazuje przeciwwskazania do pracy na danym stanowisku i lekarz musi wydać orzeczenie o niezdolności pracownika do wykonywania pracy. Nie możemy wtedy zawrzeć umowy o pracę z przyszłym pracodawcą.
Jednak gdy wizyta u lekarza medycyny zakończy się pozytywnie, wracamy do niego na badania okresowe, czyli profilaktyczne. O częstotliwości tych badań decyduje lekarz wypisując ważność naszego orzeczenia zdolności do pracy.

Pamiętajmy, że wstępne badania lekarskie do pracy jakie trzeba wykonać przed podpisaniem umowy z pracodawcą, nie są wymagane od osób, które są przyjmowane powtórnie, do tego samego pracodawcy

O ile jest, to to samo stanowisko, bądź stanowisko o takich samych warunkach pracy, a umowę zawieramy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu poprzedniej umowy z tym pracodawcą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here