Praca w laboratorium kryminalistycznym jakie studia

Według wielu oficjalnych stron laboratoriów kryminalistycznych ludzie ubiegają się o prace w tym zawodzie ze względu na zagraniczne seriale kryminalistyczne. Badanie różnych tkanek, krwi i innych próbek jest dla wielu młodych ludzi bardzo interesujące. Jak zatem dostać się do laboratorium kryminalistycznego, a zarazem do wymarzonej pracy?

Praca w laboratorium kryminalistycznym jakie studia wybrać?

Praca w laboratorium kryminalistycznym jakie studia wybrać?Trzeba ukończyć studia o kierunku kryminalistyki lub inne, a potem ukończyć odpowiednie kursy, aczkolwiek studia o tym profilu pozwolą nam łatwiej zapoznać się z zawodem. W większości dużych pobliskich miast bez problemu znajdziemy takie studia o takim kierunku. Na studiach poznamy tajniki wykrywania przestępczości, a także dowiemy się jak ją zwalczać. Student będzie ćwiczył swoją psychikę na zapotrzebowanie zawodu i pozna narzędzia, które są niezbędne do wykrywania przestępczości i nauczy się z nich korzystać. Osoba przystępująca do studiów kryminalistycznych musi wiedzieć, że gdy już zdobędzie prace na stanowisku w laboratorium kryminalistycznym nie będzie brała czynnego udziału w prowadzonych sprawach. Będzie działać w ukryciu, a informacje, które zdoła jej się zdobyć natychmiast będą zatajone dla dobra sprawy.

Osoba podejmująca takie studia musi wykazać się ogromną inteligencją i wytrzymałością umysłową. Nie każdy potrafi odnaleźć się na tym stanowisku, ponadto wiele mediów informuje, iż często osoby podejmujące się pracy w laboratorium kryminalistycznym nie dają sobie rady z obciążeniem jakie wiąże się z pracą w nim, własnie w taki sposób, często kończą swoją karierę po roku. Są jednak takie osoby które są nadzwyczaj inteligentne i ich potencjał przekracza normy, tzn, jest większy niż średnia ogółu, przez co potrafią szybko znaleźć takie ślady i tak je przeanalizować, że normalny człowiek przez kilka lat by tego nie uczynił.

Podsumowując, aby zacząć pracę w laboratorium kryminalistycznym trzeba zadać sobie pytanie – czy nadaję się do tej pracy? Musimy także być świadomi powagi wykonywanego zawodu. Dowiedzieliśmy się, że najlepiej jest ukończyć studia o profilu kryminalistycznym, aby łatwiej poznać tajniki pracy w laboratorium, a także zapoznać się z całym światem kryminalnym.

Praca w laboratorium kryminalistycznym – Fakty i mity

Praca w laboratorium kryminalistycznym - Fakty i mityJak się okazuje praca w prawdziwym laboratorium kryminalistycznym znacznie różni się od tego co widzimy na ekranie telewizora. Weźmy pod lupę choćby sprzęt używany podczas pracy. W telewizji jest on mocno zaawansowany i potrafi rozwiązać niemal każdy problem korzystając z minimalnej ilości śladów. W rzeczywistości jednak nie jest tak kolorowo i dojście do prawdy podczas śledztwa korzystając z dostępnego w laboratorium sprzętu zajmuje dużo czasu i potrzebna jest masa wytrwałości. Jeśli jesteśmy przy temacie faktów i mitów to warto również zwrócić uwagę na to w jaki sposób typuj się podejrzanych w konkretnych przestępstwach na podstawie zebranych dowodów. Otóż w filmach wystarczy kilkanaście sekund od momentu pobrania na przykład odcisków palców czy próbek DNA aby mieć wytypowanych poważnych podejrzanych.

W rzeczywistości jednak nie jest to takie proste. Otóż nawet najlepsze zabezpieczenie znalezionych śladów nie daje gwarancji szybkiego odnalezienia podejrzanego. Ślady trzeba bowiem porównać z tymi już posiadanymi w bazach. Należy sprawdzić, czy dana osoba już wcześniej miała do czynienia z podobnymi przestępstwami. Trzeba też mieć jakiekolwiek podejrzenie, które nakieruje nas na konkretny krąg podejrzanych. Jest to dość żmudny proces. W filmach całość trwa kilkanaście sekund i mamy wytypowanego podejrzanego wraz z aktualnym zdjęciem i miejscem przebywania. W rzeczywistości nie wygląda to tak spektakularnie.

Filmy a rzeczywistość

Ciekawie również przedstawia się sytuacja zakresu obowiązków specjalisty od kryminalistyki. W serialach telewizyjnych taka osoba jest obecna na miejscu popełnienia przestępstwa, kieruje całą akcją, zabezpiecza dowody, przesłuchuje świadków oraz przeprowadza skomplikowane obserwacje. W rzeczywistości jednak kwestie te jasno reguluje prawo. Zakres obowiązków jest jasno określony i nie jest możliwe wykraczanie poza jego ramy. Dlatego widziane na filmach przesłuchiwania i zatrzymywania podejrzanych przez techników kryminalistyki nie są ani trochę odzwierciedlone w rzeczywistości.

Na filmach często też można zauważyć, ze praca w laboratorium pozbawiona jest nudnej papierkowej roboty. Cała biurokracja jest jakby odsunięta na dalszy plan a pracownicy zajmują się tylko tym co najciekawsze. No właśnie. Jest to najciekawsze z punktu widzenia serialowego widza. W rzeczywistości jednak praca technika kryminalistyki obarczona jest dużą ilością pracy papierkowej i dbania o odpowiednią jakość dokumentacji.

[Głosów:35    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here