Jak cytować w pracy inżynierskiej?

Umowy zlecenia to jedna z najbardziej popularnych, elastycznych form zatrudniania. Jest to umowa cywilnoprawna, co oznacza, że przy rozstrzyganiu wszelkich sporów zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego (artykuł 734-751), a nie Kodeks pracy.

Umowa ta, często stosowana jest jako zamiennik, ponieważ jest dla pracodawcy mniej kosztowna

Odprowadzane są niej składki na ubezpieczenie społeczne i rentowe oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne. Na własne życzenie pracownik może obciążyć swoje wynagrodzenie składką na ubezpieczenie chorobowe. Ze składek zwolnieni są studenci. Od każdej umowy zlecenia odprowadzany jest podatek dochodowy w wysokości osiemnastu procent.

Czy umowy zlecenia wlicza się do stażu pracy?

Staż pracy, który pozwala nam przejść na emeryturę, wlicza niestety tylko okresy pracy na podstawie umowy o pracę. Mimo że przy umowie zleceniu składki są odprowadzane, to nie wlicza się przepracowanego czasu do stażu pracy. Pozytywnym aspektem jest jednak fakt, że opłacane składki będą brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości emerytury.

Czy umowy zlecenia wlicza się do stażu pracyPrzy umowie zleceniu podpisanym z nowym pracodawcą tracimy jednak na wymiarze urlopu, a także prawo do urlopu wychowawczego i świadczenia przedemerytalnego. Umowa ta pozbywa nas ważnych uprawnień pracowniczych, które wcześniej, czy później będą nam bardzo przydatne. Na przykład, gdy urodzimy dziecko, nie będziemy mieli praw udać się na urlop wychowawczy, czy w czasie wakacji wziąć urlop, żeby można było opiekować się w tym czasie dziećmi, niebędącymi już pod opieką szkoły.

Warto zatem przed podpisaniem umowy, przemyśleć wszystkie za i przeciw. Spróbować ułożyć sobie w głowie, na czym najbardziej nam zależy i czy możemy zrezygnować z wyżej wymienionych uprawnień. Czy będziemy w stanie funkcjonować na umowie zleceniu niewliczającym się do stażu, czy jednak na przestrzeni lat, będziemy na tym dużo tracić? Wydawać by się mogło, że umowa zlecenie to dobry wybór na krótki okres, dopóki nie znajdziemy lepszego zatrudnienia, w którym otrzymamy umowę o pracę. Jest także dobrym wyborem dla studentów, którzy nie funkcjonują pełnym wymiarem wolnych godzin w ciągu dnia, a umowa ta daje elastyczność godzin pracy i mogą dorobić do studenckiego zazwyczaj małego budżetu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here