praca za granicą dla studentów

Wakacje to czas kiedy mnóstwo studentów wyjeżdża za granicę do pracy sezonowej. Polacy najchętniej wybierają wyjazdy do Niemiec, Holandii i Francji. To tam czeka najbardziej atrakcyjna praca za granicą dla studentów. Podstawowy cel wyjazdu to oczywiście cel zarobkowy. Wszyscy doskonale wiemy na jakim poziomie kształtują się zarobki u naszych zachodnich sąsiadów. Rzadziej celem wyjazdów jest chęć obcowania z inną kulturą bądź chęć nauki języka obcego. Choć i takie wyjazdy się zdarzają. Na co uważać? Jak się przygotować do wyjazdów. W jakiej branży najłatwiej znaleźć pracę?

Praca za granicą dla studentów

Praca sezonowa za granicą to głównie praca w branży sadowniczej, ogrodniczej i rolniczej. Własnie w okresie wakacyjnym potrzebna jest największa ilość rąk do pracy w tych dziedzinach. Zbiory truskawek i innych owoców wciąż przyciągają mnóstwo studentów z Polski. Ale Polacy chętnie też wyjeżdżają i znajdują zatrudnienie w innych branżach. Spory niedobór zatrudnienia panuje również w branży gastronomicznej i hotelarskiej gdzie wciąż brakuje kelnerów, kucharzy czy sprzątaczek hotelowych. Wciąż sporym zainteresowaniem cieszy się praca w budownictwie. Również proste prace fizyczne w halach produkcyjnych są mile widziane przez polskich pracowników. W Niemczech chętnie wybierana jest praca jako opiekun osób starszych. Jest ona dość dobrze płatna jednak aby ją podjąć wymagań jest perfekcyjna znajomość języka niemieckiego co już na starcie selekcjonuje chętnych do podjęcia tej pracy. Coraz częściej też poszukiwani na zachodzie są kierowcy. Jak widać praca sezonowa dla studentów możliwa jest niemal w każdej branży, gdyż w każdej panuje nieustanny brak rąk do pracy. Zazwyczaj też nie jest wymagane żadne doświadczenie a tylko w niektórych, takich jak wspomniana opiekunka, wymagane jest biegłe posługiwanie się językiem obcym.

Polacy na wakacyjny zarobek najchętniej wyjeżdżają do Anglii, Niemiec, Francji i Holandii. We wszystkich tych krajach minimalne wynagrodzenie jest niemal trzy razy większe niż w Polsce. Przy odpowiednio oszczędnym życiu możemy przywieźć do kraju całkiem sporą gotówkę.

Agencja Pracy

Wyjazd możemy oczywiście organizować samodzielnie, jednak jeśli jest to nasz pierwszy kontakt z pracą sezonową warto skorzystać z pomocy jednej z wielu agencji pracy. Agencje takie pośredniczą w zatrudnianiu studentów do prac sezonowych za granicą. Załatwiają wszelkie formalności związane z zatrudnieniem i ubezpieczeniem. Pośredniczą też we wszystkich kontaktach z pracodawcą. Wszystko w ramach jednej umowy. Często też zapewniają transport z Polski do kraju przeznaczenia, zakwaterowanie oraz dojazd z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia. Jest to niezwykle pomocne, zwłaszcza dla tych którzy pierwszy raz wyjeżdżają za granicę do pracy sezonowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here