Jaki jest tygodniowy czas pracy nauczyciela

Bardzo często wspomina się o tym, iż czas pracy nauczyciela nie może przekroczyć 40 godzin, jednak nie jest to okres w którym musi przebywać wyłącznie w szkole. Zatem jaki jest tygodniowy czas pracy nauczyciela i od czego jest najzwyczajniej w świecie uzależniony?

Jaki jest tygodniowy czas pracy nauczyciela?

Jaki jest tygodniowy czas pracy nauczycielaW pierwszej kolejności trzeba wiedzieć jedno, iż ogromne znaczenie ma to o jakim nauczycielu mówi czy miejscu jego pracy, co to takiego oznacza? Nauczyciele praktyczni zawodu nie mogą pracować więcej niż 22 godziny, tyczy się to również tych od przedmiotów zawodowych, z drugiej strony nauczyciele przedszkoli oraz szkół specjalnych nie mogą przekroczyć 18 godzin. Dodatkowo zakładajmy, iż te 40 godzin dotyczy w dużym stopniu, podobnie jak wszystkich nauczycieli także czasu poświęconego na przygotowanie lekcji, sprawdzenie sprawdzianów i wszystkiego co poświęcamy na ten właśnie cel.

Dlatego nie ma jakichkolwiek wątpliwości, iż czas pracy nauczyciela tak naprawdę ma wpływ na to ile może on pracować, zgodnie z ustawą czy panującymi zasadami. Jeżeli więc jesteśmy nauczycielami względnie planujemy uczyć się w tym kierunku lub marzymy aby pracować w tym zawodzie, ile wynosi czas pracy nauczyciela wedle pensum a więc ściśle określonych zasad. Ciekawostką może być także fakt, iż niekiedy do czasu pracy nauczyciela liczy się uczestniczenie w zebraniach szkolnych, posiedzeniach rady pedagogicznej a nawet samych imprezach okolicznościowych.

Czy nauczyciel może pracować dłużej?

Nauczyciel nie może pracować dłużej, choć często pojawiają się tego typu informację jednak nie mają one w żaden sposób pokrycia, nie ma furtki pozwalającej na takie zachowanie. Mniejszą ilość godzin w kontekście pracy tygodniowej posiadają również psycholodzy i pedagodzy szkolni, wychowawcy w ośrodkach specjalistycznych. Zatem jak widać, tak naprawdę nie ma unormowanego dla wszystkich jednej ilości wszystkich godzin, a raczej wymagane jest tutaj spojrzenie na całokształt tego zagadnienia z dużo większej perspektywy. Zwłaszcza przez pryzmat uwzględnienia nijako norm jakie nas dotyczą, a także zakładania iż właśnie dostosowanie się do takich warunków oraz zasad, to zadanie dla każdego nauczyciela jaki jest zmuszony do ich przestrzegania i uwzględnienia w kontekście własnej pracy zawodowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here