predyspozycje zawodowe

Osoby dopiero co wchodzące na rynek pracy często mają problem z określeniem własnych predyspozycji zawodowych. Kiedyś, kiedy stopień bezrobocia był dość wysoki specjalnie sobie nie zaprzątano tym głowy. Ludzi brali jakąkolwiek prace byleby tylko zarobić na utrzymanie. Obecna sytuacja na rynku pracy jest jednak bardzo korzystna dla pracownika. Może przebierać w wielu ofertach i często proponować własne stawki. To dobry moment dla osób, które stoją przed decyzją o podjęciu zatrudnia aby proces poszukiwania pracy przeprowadzić maksymalnie skrupulatnie. Wtedy zwiększymy swoje szanse na znalezienie pracy naszych marzeń. Aby określić swoje predyspozycje zawodowe warto rozwiązać specjalny test.

Test na predyspozycje zawodowe

Po co w ogóle powstają testy, które mają określić nasze predyspozycje do wykonywania określonego zawodu. Zdaniem psychologów jeśli posiadamy jakieś dominujące cechy charaktery to nie powinniśmy z nimi walczyć lecz szukać takiej pracy gdzie będą nam one przydatne. Koncepcja predyspozycji zawodowych została stworzona przez amerykańskiego psychologa Johna Lewisa Hollanda. Chodzi o to abyśmy tak sobie dobierali zawody aby były kompatybilne z naszym typem preferencji zawodowych. Przykładowo osoby o preferencji społecznej świetnie odnajdą się w różnego rodzaju organizacjach pomocowych. Dla osób o preferencji przedsiębiorczej wskazane jest rozwijanie własnego biznesu.

Aby określić swój typ preferencji powinieneś rozwiązać tekst na predyspozycje zawodowe. Pytanie w nim są tak skonstruowane aby określić twoje mocne i słane strony oraz umiejętności. To pomoże ci dobrać zawód, którego wykonywanie pozwoli ci się spełnić zawodowo. Jeśli bedziesz szukał pracy bez znajomości swoich preferencji, możesz na lata utknąć w zawodzie, który nie daje ci żadnej satysfakcji.

Test dla pracowników

Test na predyspozycje zawodowe nie koniecznie może być przydatny tylko i wyłącznie kiedy rozpoczynamy karierę i szukamy odpowiedniego dla nas miejsca pracy. W zasadzie takie takim testom można poddać nawet dzieci. Ułatwi to zapewne rodzicom planowanie edukacji własnych pociech.

Takie testy są również przydatne z punktu widzenia pracodawcy. Często zdarza się, że przeprowadzają oni testy na preferencje zawodowe wśród swoich pracowników. W jakim celu? Kiedy pozna preferencje sowich podwładnych będzie mógł lepiej rozdzielić stanowiska w zakładzie pracy. Może bowiem okazać się, że osoba dotąd pełniące funkcję kierownika zupełnie do tej roli się nie nadaje. Może okazać się, że podziała pracy w zakładzie jest zupełnie postawiony na głowie. Dzięki testom pracodawca będzie mógł tak zorganizować pracę, że będzie ona znacznie wydajniejsza. Sami pracownicy też z pewnością lepiej poczują się w nowych, bardziej dla nich odpowiednich, rolach. Warto aby takie testy przeprowadzał doświadczony psycholog. Wtedy mamy pewność, że jego wyniki będą w pełni rzetelne. A tylko takie będzie można odpowiednio wykorzystać dla dobra firmy i pracowników.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

  1. Czyli rozumiem, że jako pracodawca nie mogę sam sobie takiego testu na pracownikach przeprowadzić tylko musze angażować psychologa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here