największe firmy kredytowe

Jak wynika z danych, które pod koniec stycznia 2022 roku opublikowała Komisja Nadzoru Finansowego, w tym czasie w Polsce działalność prowadziło 30 banków komercyjnych oraz 503 banki spółdzielcze. Które z nich są największe? A które uznano za najlepsze?

Banki a firmy kredytowe i parabanki

Na polskim rynku finansowym oprócz banków istnieją także instytucje takie jak firmy kredytowe oraz parabanki. Warto więc wyjaśnić jakie najważniejsze różnice pomiędzy nimi można zauważyć. Przede wszystkim są to odmienne podstawy prawne działania każdego z typów instytucji. W przypadku banków jest to Prawo Bankowe, które daje szerokie zabezpieczenie klientowi, przez co uważane są one za instytucję zaufania publicznego. Mianem tym nie cieszą się parabanki oraz firmy kredytowe. Ponadto banki (oraz niektóre pozostałe instytucje) są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co dodatkowo zwiększa ich wiarygodność. W kwestii różnic związanych z oferowanymi produktami, warto zwrócić na szerszą ofertę w bankach, jak i możliwość uzyskania większego zobowiązania, rozłożonego na dłużej w czasie. Wynika to z faktu, że jako jedyne instytucje na polskim rynku finansowym posiadają prawo do udzielania wszelkiego rodzaju kredytów.

Największe firmy kredytowe, parabanki w Polsce wymienił kredyt-top.pl, dlatego my w naszym zestawieniu skupimy się jedynie na bankach.

Największe, najpopularniejsze banki w Polsce 2022

Największe banki w Polsce 2022 w naszym zestawieniu zostały wybrane według ilości posiadanych aktywów oraz liczby klientów. Jak wygląda TOP 5?

Na pierwszym miejscu znajduje się PKO BP, który może pochwalić się rekordową liczbą klientów (11.072.000) oraz aktywami rzędu 361 miliardów złotych.

Na kolejnych lokatach plasują się:

  • Pekao,
  • Santander Bank Polska (co ciekawe oferuje on aktualnie najwyższą kwotę kredytów gotówkowych spośród wszystkich polskich instytucji),
  • ING Bank Śląski,
  • mBank.

Które banki uznano za najlepsze w Polsce?

Warto zaznaczyć, że największe banki nie zawsze zostaną uznane za najlepsze, czyli takie, z których korzystanie daje satysfakcję klientom. Aby zbadać stan rzeczy pod tym kątem, wiele niezależnych instytucji, bardzo często prywatnych firm, regularnie przeprowadza badania pozwalające na wyłonienie najlepszych banków w Polsce. Może być to np. konkurs Gwiazdy Bankowości, który organizowany jest przez „Dziennik Gazetę Prawną” i PwC. Laureatami nagrody głównej w ostatniej edycji zostali: ING Bank Śląski, Santander Bank Polska oraz mBank.

Ponadto nagrodzono także:

  • BNP Parabis – Gwiazda Wzrostu,
  • ING Bank Śląski – Gwiazda Stabilności,
  • Bank Pekao – Gwiazda Efektywności,
  • mBank – Gwiazda Innowacji,
  • Bank Millenium – Gwiazda Relacji z Klientem.

Godnym uwagi rankingiem jest także Złoty Bankier budowany przez agencję Minds&Roses oraz Obserwatorium.biz. W 2021 roku laureatami nagrody głównej zostali: Getin Noble Bank, Santander Bank Polska oraz Bank Millennium. W kategoriach produktowych najlepsi okazali są:

  • Bank Pekao (konto osobiste),
  • Alior Bank (kredyt gotówkowy),
  • Bank Millennium (kredyt osobisty),
  • Citi Handlowy (karta kredytowa).
[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here