Leasing samochodów dla firm

Leasing samochodów to obecnie jedna z najpopularniejszych form finansowania pojazdów firmowych. Takie rozwiązanie jest często znacznie korzystniejsze i mniej ryzykowne niż np. kredyt bądź wydanie zgromadzonych oszczędności. Ma też znacznie więcej zalet, o których zdecydowanie warto wiedzieć. Sprawdź, dlaczego wzięcie samochodu w leasing może być dobrym pomysłem w przypadku firmy.

Inwestycja z niskimi kosztami dla leasingobiorcy

Leasing samochodu wiąże się ze stosunkowo niskimi kosztami inwestycji. Przede wszystkim można zawrzeć umowę z opcją braku opłaty wstępnej, co może być dobrym rozwiązaniem dla firm bez dużego kapitału inwestycyjnego. W takiej sytuacji należy jednak liczyć się z wyższą ratą miesięczną. Ponadto stopy oprocentowania leasingu są dość niskie. Ciekawą opcją może być też wynajem długoterminowy ze stałymi ratami, w które są wliczone usługi dodatkowe m.in. ubezpieczenia i serwisowanie.

Łatwość uzyskania umowy leasingu pojazdu

Sporą zaletą leasingu, zwłaszcza dla mniejszych i dość nowych firm, są dość niewielkie wymagania dotyczące możliwości wzięcia samochodu w leasing. Przeważnie znacznie łatwiej jest uzyskać pozytywną decyzję firmy leasingowej niż banku przyznającego kredyt. Ważne jest przede wszystkim to, żeby przedsiębiorstwo działało na rynku minimum sześć miesięcy. W przypadku samochodów osobowych standardowo stosuje się procedury uproszczone, dlatego nie trzeba mieć zdolności kredytowej czy też przedstawiać deklaracji podatkowych.

Znikomy wpływ na zdolność kredytową

Sfinansowanie auta poprzez wzięcie kredytu może dość znacząco utrudnić przyznanie pozytywnej decyzji w przypadku ubiegania się o kolejny kredyt przed spłatą pojazdu. Z kolei leasing przeważnie nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową firmy. Szczególnie korzystny w kontekście zdolności kredytowej jest leasing finansowy. Raty w ramach leasingu operacyjnego mogą być brane pod uwagę przez bank udzielający kredytu, ale raczej nie powinny mieć decydującego wpływu na ostateczną decyzję.

Możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu

Dla wielu firm jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za leasingiem samochodu z oferty Volkswagen Financial Services jest możliwość całkowitego bądź częściowego wliczenia rat w koszty uzyskania przychodu. Leasing może zatem przyczynić się do obniżenia podatku dochodowego. Taka opcja zgodnie z polskimi przepisami nie przysługuje w przypadku rat kredytu. Sposób rozliczania rat jest zależny od rodzaju leasingu.

Opcja wykupu samochodu po zakończeniu umowy

Firmy pozyskujące samochód w ramach kredytu od początku są właścicielem pojazdu. W przypadku problemów finansowych sprzedaż auta może nie pokryć rat. Leasing z opcją wykupu pozwala na nabycie pojazdu po zakończeniu umowy. Równie dobrze można jednak zrezygnować z takiej możliwości bądź np. podpisać nową umowę na nieco tańsze auto. Ponadto leasing można zakończyć przedterminowo czy też zmienić jego harmonogram, choć może to oznaczać konieczność uiszczenia opłaty manipulacyjnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here