Kiedy kończymy studia i podejmujemy swoją pierwszą pracę jesteśmy pełni dobrych myśli i nie podejrzewamy nawet, że coś może być nie tak. Otrzymujemy pracę, zaczynamy zdobywać doświadczenie zawodowe, każdego dnia uczymy się nowych rzeczy i z czasem czeka nas na pewno jakiś awans. Niestety nie zawsze sytuacja wygląda tak idealnie. Bardzo często zarówno w dużych korporacjach, jak i w małych firmach możemy spotkać się z sytuacją wykorzystywania pracownika. Jak nie dać się wykorzystywać w pracy?

Jak nie dać się wykorzystywać w pracy?

Jak nie dać się wykorzystywać w pracyNa to pytanie wcale nie jest łatwo odpowiedzieć. Wiele osób boi się odezwać, zwłaszcza jeśli osoba która nas wykorzystuje jest naszym bezpośrednim przełożonym. Po czym poznać, ze spotykamy się z sytuacją wykorzystywania w miejscu pracy? Niejednokrotnie młodzi ludzie nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że ktoś ich wykorzystuje. Tuż po rozpoczęciu pracy chcą się wykazać i przyjmują na siebie wiele obowiązków. Pracodawca zamiast to docenić często to wykorzystuje dokładając jeszcze więcej pracy takiej osobie. Oczywiście w ślad za tym nie idzie dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny.

Warto się sprzeciwić

Aby nie dać się wykorzystywać w pracy należy stanowczo sprzeciwić się takiemu traktowaniu. Jeśli czujemy się przytłoczeni ilością obowiązków powinniśmy porozmawiać na ten temat z bezpośrednim przełożonym, a jeśli to nie odniesie skutku, powinniśmy zgłosić się do kadr. O tym, jak nie dać się wykorzystywać w pracy powstało wiele poradników. Przeczytamy w nich o asertywności, o postawie jaką powinniśmy przyjąć podczas rozmowy z szefem, o prawach jakie posiadamy w pracy. Warto czytać takie pozycje aby wiedzieć, czy nie spotykamy się we własnej firmie z wykorzystywaniem pracowników. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ze ich pracodawca działa nieetycznie, wykorzystuje różne aspekty swojej władzy przeciwko swoim podwładnym. Warto wiedzieć co można zrobić w takiej sytuacji i jak się bronic przed takim traktowaniem w miejscu pracy. Wielokrotnie ludzie nie mają siły walczyć z potężną machiną korporacyjną i decydują się odejść.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here