Wpływ na to, jaką emeryturę za kilka będziemy otrzymywać ma bardzo wiele czynników, dlatego warto tutaj uwzględniać takie kwestie jak te dotyczące czy okresy nieskładkowe wlicza się do stażu pracy jednocześnie dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

Czy okresy nieskładkowe wlicza się do stażu pracy?

Czy okresy nieskładkowe wlicza się do stażu pracyOkresy nieskładkowe wliczają się do stażu pracy, gdy jest mowa chociażby o czasie naszej edukacji a także urlopu, również wychowawczy dotyczący opieki dzieci do lat 4. Jednak okresy nieskładkowe są ograniczone pewnym limitem, i nie mogą wynosić więcej niż 1/3 wszystkich naszych składem, zatem jak ktoś udowadnia 21 lat swojej pracy to nie może mieć więcej niż 7 nieskładkowych. Zatem można powiedzieć, iż okresem nieskładkowym jest czas w którym zdobywamy nie tylko wykształcenie, ale niekiedy uczestniczymy w praktykach zawodowych lub przebywamy na studiach. Często niestety jesteśmy nieświadomi w kontekście tego, kiedy jest mowa o okresie składkowym a kiedy o takim w którym najzwyczajniej w świecie jest on uważany za nieskładkowy oraz co ma na to adekwatny co za tym idzie wpływ. Nie bądźmy więc w przyszłości zaskoczeni sytuacją, kiedy właśnie wyliczona dla nas emerytura nie będzie taka wysoka jak zakładaliśmy czy uważaliśmy za wręcz oczywiste.

Warto zadbać o nasz staż pracy

Tak naprawdę jak wspomniano powyżej, nikt z nas nie wie kiedy obowiązuje nas jaki okres i co się wlicza do stażu pracy jednak warto nie bagatelizować takich właśnie informacji. Jest to nie tylko zabezpieczenie naszej przyszłości, ale również posiadanie jasno określonej emerytury przy jednoczesnym wypracowaniu tego co się nam należy. Spójrzmy więc na okresy nieskładkowe, jako coś co w wielu sytuacjach rzeczywiście nie obniży samej emerytury, a ma na nią adekwatny co za tym idzie wpływ, sumując rozważmy je w kontekście ich swoistego obowiązywania. Jest to nader ważne, aby w przyszłości nie być negatywnie zaskoczonym wyliczeniami przedstawionymi przez ZUS, względnie tego jak się kształtuje nasza emerytura w pełnym tego słowa znaczeniu. Obowiązujące prawo, jasno precyzuje zakres informacji właśnie o wyliczaniu emerytury, a nawet nawiązuje do wszystkich wspomnianych sytuacji i przypadków, zatem często może okazać się przydatne właśnie w ustaleniu wszystkiego co jej będzie dotyczyć.

[Głosów:10    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here