Akcje na giełdzie

Mimo że zakup akcji jest dostępny niemal dla każdego, to wiele osób nigdy nie zdecydowało się na ten krok. Jednym z głównych powodów jest brak wiedzy. Jak inwestować w akcje na giełdzie? Od czego zacząć inwestowanie?

Inwestowanie na giełdzie – po pierwsze teoria

Zakup i sprzedaż akcji na giełdzie pozornie wydaje się sprawą prostą. Rzeczywiście, sama transakcja nie jest skomplikowana. Aby jednak trafnie ocenić potencjał akcji, konieczne jest już posiadanie wiedzy. Właśnie dlatego inwestowanie na giełdzie warto zacząć od teorii.

Jeżeli chcesz zarabiać na giełdzie, rozważ:

  • ukończenie jednego z wielu darmowych kursów, które stanowią wprowadzenie do inwestowania na giełdzie – w ten sposób poznasz m.in. terminologię,
  • korzystanie z kont demo – dzięki nim możesz m.in. przećwiczyć różne strategie inwestycyjne i przede wszystkim upewnić się, że znasz podstawy,
  • udział w szkoleniach organizowanych przez inwestorów – wielu z nich dzieli się swoimi przemyśleniami i demonstruje własne strategie inwestycyjne.

Jak kupić akcje na giełdzie, czyli zakładanie rachunku inwestycyjnego

Aby kupić akcje na giełdzie, konieczne jest posiadanie rachunku maklerskiego (inwestycyjnego). Przed pierwszą transakcją należy go zasilić, przy czym zdarza się, że kwota minimalnego zasilenia jest określona.

Wybierając rachunek inwestycyjny, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwsza dotyczy dostępu do akcji oferowanych np. na giełdach amerykańskich czy azjatyckich. Druga z kolei odnosi się do kosztów – są to:

  • opłata za prowadzenie rachunku maklerskiego – zdarza się, że jej nie ma lub przeciwnie, instytucja oferująca prowadzenie konta nalicza roczną opłatę,
  • prowizja za zrealizowane zlecenia – może ona wynosić np. od 0,01 USD za akcję.

Wiele banków i domów maklerskich oferujących prowadzenie rachunku inwestycyjnego kusi potencjalnych klientów również dodatkowymi korzyściami, np. dostępem do analiz.

Kupowanie akcji na giełdzie – składanie zleceń

Aktualnie składanie zleceń odbywa się przez internet. Wcześniej jednak na inwestorów otwierających i zamykających pozycje czekało więcej pracy – więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Aby uzyskać oczekiwany wzrost z inwestycji, nie wystarczy jedynie kupować i sprzedawać wybrane akcje – trzeba jeszcze wiedzieć, w jakie firmy warto inwestować i kiedy jest optymalny czas na dokonanie transakcji. Właśnie dlatego inwestorzy przygotowują i testują strategie inwestycyjne, a także pogłębiają znajomość analizy technicznej i fundamentalnej.

Bez względu na horyzont czasowy inwestycji, każdy inwestor musi też mieć dostęp do sprawdzonych źródeł informacji gospodarczych i politycznych. Na cenę akcji wpływa wiele czynników, a ich obserwacja może pomóc w podejmowaniu decyzji o zakupie lub sprzedaży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here