Jak sprzedać samochód firmowy?

Samochód firmowy to obecnie już raczej stały element narzędzi biznesowych przedsiębiorców. Koszty eksploatacji samochodu związane z jego użytkowaniem w firmie zaliczymy do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu jesteśmy w stanie realnie obniżyć podatek dochodowy.

Podstawowe zasady rozliczania kosztów użytkowania samochodu to:

– ewidencja przebiegu pojazdu
– kilometrówki
– odpisy amortyzacyjne

Planujesz sprzedaż samochodu firmowego?

Samochód firmowy przeznaczony jest do użytku tylko w firmie, zatem jest środkiem trwałym. Jest elementem składnika majątkowego firmy i może być zbyty na kilka sposobów. Prawo daje możliwość sprzedaży samochodu firmowego, zbycia go w formie darowizny oraz wycofanie go z ewidencji i przekształcenie na potrzeby prywatne.

Sprzedaż pojazdu a konsekwencje podatkowe

W momencie sprzedaży auta zostaje ono zatwierdzone jako przychód w działalności gospodarczej, co rodzi konsekwencje podatkowe. Podatki te to podatek dochodowy oraz podatek VAT.

Kiedy płacimy podatek dochodowy?

Podatek dochodowy rozliczamy jako kwota netto od sprzedaży auta. Uwzględniamy w obliczeniach czy pojazd został zamortyzowany w całości i wtedy odprowadzamy podatek od jego pełnej wartości.
W wypadku, gdy pojazd nie został zamortyzowany w całości, to taka niezamortyzowana część może jednorazowo stanowić koszt firmowy w dacie sprzedaży pojazdu.

Niekiedy można skorzystać z pewnych wyjątków, które to pozwalają na unikniecie zapłaty podatku. Należy do nich wycofanie auta i okres ten obejmuje upłynięcie 6 lat oraz darowizna.

Kiedy płacimy podatek VAT?

Podatek VAT należy uiścić tylko wtedy, gdy jesteśmy czynnymi podatnikami VAT. Stawka na fakturze w wypadku sprzedaży pojazdu wynosi z zasady 23%. Sprzedaż auta przed upływem 5 lat od daty zakupu to czasem konieczność korekty faktury:

– 100% odliczonego podatku VAT oznacza korektę na minusie
– część odliczonego podatku niekiedy będzie oznaczać wyjście na plus

Udokumentowanie sprzedaży

Podstawę dokumentacji sprzedaży samochodu firmowego stanowi faktura VAT.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here