oszczędzanie

W dobie rozwijającego się Internetu coraz więcej osób zamiast oszczędzać pieniądze, wydaje. Ekspert od nawyków radzi jednak, że musimy się nagradzać za ten trud. Nawet drobne przyjemności potrafią sprawić, że odłożymy 3 – 4 razy więcej oszczędności. Nie musimy wcale urodzić się bogatym człowiekiem. Idealnym przykładem do tego są milionerzy, którzy zarobili swoją fortunę od zera. Zdumiewająco często powtarzają oni, że osiągnęli to dzięki oszczędzaniu pieniędzy. Nie chodzi tutaj jednak o odmawianie sobie każdej rzeczy, na którą musimy wydać pieniądze. Osoby majętne radzą, aby wydawać mniej niż zarabiamy, a resztę inwestować. Takie osoby potrafią odłożyć nawet 60% dochodów. Za takie pieniądze najchętniej kupują nieruchomości lub wkładają je fundusze inwestycyjne. Jest to bardzo dobry sposób, no ale jak oszczędzać w praktyce? Kluczem do sukcesu okazują się nawyki.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jak-wiecej-oszczedzac/

W jaki sposób oszczędzać więcej? – „Siły nawyku”. Charles Duhigg to autor książki pod tytułem :”Siła nawyku”. Tłumaczy On w niej Co należy zrobić, aby dobre zachowanie wyszło nam w krew, czyli stało się naszym nawykiem Wyślij czynnością wykonywana automatycznie, bez żadnego wysiłku i zastanowienia. Warunkiem powstania nawyku jest nagroda. Charles Duhigg radzie, aby powtarzać wybraną czynność, jeśli prowadzi ona do szybkiej przyjemności. Mechanizm wygląda wtedy następująco: na początku jest sygnał, który sprawia, że coś robimy. Po tym następuje właściwe działanie. Wówczas czynności staje się nawykowa, jeżeli będziemy ją regularnie powtarzać przez dłuższy okres czasu. Ważne, aby po w takim zachowaniu dostać nagrodę. Może być nią wszystko.

Nawyk oszczędzania pieniędzy

Charles Duhigg mówił w wywiadzie dla CNBC, że ludzie będą oszczędzać jeśli wypracują nawyk oszczędzania. Musimy oszczędzać tak, jak myjemy się codziennie rano i wieczorem myjemy zęby. Wykonujemy to bez żadnego przymusu i zastanawiania się. 

Autor „Siły nawyku” zauważa, że regularny odkładamy pieniądze jest trudne, ponieważ nie wymaga żadnego wysiłku. Musimy natomiast zrezygnować z natychmiastowej przyjemności, żeby za jakiś czas cieszyć się z osiągnięcia. Nagroda pozwoli nam jednak przenieść przyjemność z przyszłości do teraźniejszości. Trik polega na tym, że to może być naprawdę drobna przyjemność.

Charles Duhigg proponuję, aby na przykład w tygodniu wykonać przelew wybranej kwoty na konto oszczędnościowe i nagrodzić się za to lampką wina. Oczywiście wino może być to tylko przykład. Możemy w zamian za wykonanie przelewu zjeść wyjątkowe i smaczne danie, pójść do kina lub zorganizować wieczór z przyjaciółmi. Dzięki temu prostemu patentowi, jest szansa, zaoszczędzimy nawet 3 – 4 razy więcej pieniędzy.

Zobacz też: http://bimas.pl/e-commerce-w-polsce/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here