Co to jest zachowek i komu się należy

Każda osoba dorosła pełni praw może swobodnie dysponować swoim majątkiem. Ma prawo zapisać go w testamencie według własnego uznania, nawet osobom spoza kręgu rodziny. Istnieje jednak ustawa chroniąca bliskich, która daje im prawo do części majątku. Mowa o zachowku.

Zachowek jest zabezpieczeniem dla najbliższej rodziny spadkodawcy jeżeli sam spadkodawca nie uwzględnił ich w testamencie. Należy się zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. W praktyce oznacza to, że o zachowek mogą ubiegać się tylko dzieci, wnuki (itd.), małżonek lub rodzice spadkodawcy, którzy otrzymaliby spadek w dziedziczeniu ustawowym. Zatem o zachowek nie mogą ubiegać się rodzice spadkodawcy, jeżeli ten pozostawił małżonka i dzieci.

W przypadku gdy uprawniony jest stale niezdolny do pracy albo zstępny jest małoletni należy mu się 2/3 wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W innych przypadkach 1/2 wartości wspomnianego udziału spadkowego.

Uprawniony może otrzymać należny mu zachowek w kilku postaciach:

• darowizna
• w postaci powołania do spadku
• w postaci zapisu

Gdy uprawniony nie otrzymał zachowku w żadnej z wymienionych postaci przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

W ciągu 5 lat od ogłoszenia testamentu można wystąpić z roszczeniem o zapłatę zachowku.

Z upływem 5 lat od otwarcia spadku przedawnia się roszczenie przeciwko osobie zobowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułów darowizny lub zapisu windykacyjnego. Sądy uznają, że przy ustalaniu przesłanki małoletności, czy trwałej niezdolności do pracy należy brać pod uwagę stan istniejący w chwili otwarcia spadku.

Przykład:

Matka Karoliny zapisała w testamencie wszystko drugiemu mężowi. W chwili śmierci matki Karolina miała 16 lat. Roszczenie o zachowek złożyła 4 lata później. Posiada prawo do zachowku, a spadkobierca powinien wypłacić jej 2/3 wartości piwkiem spadku.

Źródło: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Więcej na ten temat tutaj: Zachowek

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here