plan rozwoju zawodowego
Fot. Pexels.com

Plan rozwoju zawodowego jest ściśle związany z wyznaczeniem sobie celów kariery. Dotyczy to zarówno nowych umiejętności, które się zdobywa, a także awansów bądź możliwych ścieżek awansu. Warto stworzyć taki plan na początku swojej pracy zawodowej, a nawet jeszcze w trakcie studiów.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/plan-rozwoju-zawodowego-co-powinien-zawierac/

Czym jest plan rozwoju zawodowego?

Jest to określenie własnego celu zawodowego i na tej podstawie zbudowanie konkretnego planu. W planie tym należy zawrzeć informacje o kompetencjach jakie należy rozwinąć, aby uzyskać docelowe stanowisko. Jakie kursy i szkolenia należy przejść, a także jak wygląda standardowa ścieżka zawodowa, aby uzyskać wymarzone stanowisko.

Wyznaczenie celów oraz całościowego planu rozwoju zawodowego może być przydatne także podczas rozmowy o pracę. Warto wiedzieć czy firma, do której chcemy przejść będzie w stanie zapewnić nam w przyszłości takie stanowisko. Pokaże to także pracodawcy, że jesteś osobą ambitną, która chce się rozwijać.

Z czego powinien się składać plan rozwoju zawodowego?

Przede wszystkim zadbaj o ustalenie pewnych ram czasowych. Nie chodzi o podanie konkretnej daty jak uzyskanie awansu 21.02.2022 roku, a jedynie o ustawienie pewnych ram czasowych, które mogą się znaleźć w przedziale np. 1-2 lat. Będzie to cel, do którego będziesz dążyć, z jednoczesnym zminimalizowaniem presji.

Dodawaj konkretne umiejętności jakie musisz opanować, a także szkolenia, które musisz przebyć czy certyfikaty do zdobycia. Przy ustalaniu planu warto sprawdzić jak często odbywają się dane szkolenia. Niektóre certyfikaty można uzyskać tylko kilka razy w roku dlatego tak ważne jest wcześniejsze zaplanowanie.

Pamiętaj, aby pomyśleć o nieoczekiwanych okolicznościach. Zawsze może przydarzyć się coś czego nie zaplanowaliśmy np. podczas wyjazdu do Gdańska na certyfikację, która odbywa się tylko w tym mieście zepsuje nam się samochód. Jest to coś o czym nie mogliśmy wiedzieć. Warto pomyśleć o takich sytuacjach i w tworzeniu planu dodawać kilka dodatkowych tygodni czy miesięcy na swoje działania.

Warto co jakiś czas wrócić do planu rozwoju zawodowego i sprawdzić jego aktualność. Można wtedy dopisać nowe opcje, które pojawiły się na naszej ścieżce zawodowej.

Zobacz też: http://bimas.pl/jak-objawia-sie-mobbing-w-pracy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here