Andy Warhol

Andrew Warhola, znany wszystkim jako Andy Warhol pochodził z Pittsburghu. Był dzieckiem małżeństwa emigrantów, którzy przenieśli się do Stanów Zjednoczonych ze Słowacji. Od małego miał problemy ze zdrowiem, wtedy jego matka chcąc uatrakcyjnić mu czas spędzony w domu przynosiła mu do czytania kolorowe magazyny i komiksy. Gdy już się z nimi zapoznał, wykorzystywał je w zupełnie inny sposób. Siadał ze swoją mamą, wycinał z nich fotografię i tworzył własne, wyjątkowe kompozycje. Tak się to wszystko zaczęło.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/andy-warhol-slawny-artysta-i-czlowiek-zagadka/

Andy Warhol – co jeszcze warto wiedzieć?

Andy Warhol był albinosem, pewnie niewiele osób o tym wiedziało. W wyniku czego był od małego wyśmiewany i źle traktowany przez rówieśników. Dodatkowo, gdy miał 14 lat zmarł jego ojciec. Andy bardzo to przeżył. Można powiedzieć, że przed załamaniem nerwowym uchroniła go matka. To ona poświęcała mu mnóstwo uwagi. To ona rozbudziła w nim pasję do rysowania. Jego ojciec jeszcze przed śmiercią, zaobserwował że jego syn ma wielki talent, dlatego też przez wiele lat oszczędzał pieniądze na jego przyszłość. Dzięki tym środkom Andy mógł rozpocząć edukację na Carnegie Institute of Technology.

Początki kariery

Andy Warhol posiadał ogromny talent, który miał wpływ na innych artystów, dzięki temu stał się zauważalny. Za najważniejszy rok, który był początkiem jego kariery możemy przyjąć rok 1962. Wtedy Andy po raz pierwszym wykorzystał metodę sitodruku, podczas tworzenia swoich dzieł. Jednak jak wiadomo, nowości nie zawsze od razu zyskują ogromne poparcie. Dlatego dzieła tworzone przez niego nie trafiały do wszystkich. Najczęściej wymieniamy zarzutem, było to, że prace są niewystarczająco oryginalne.

Co było dalej?

Andy Warhol z czasem dojrzał do myśli, że nie chce wyłącznie tworzyć dzieła. Chciałby by jego życie zamieniło się w spektakl. Dlatego non stop zajmował się kreowaniem własnego wizerunku nie tylko w mediach, ale też na autoportretach. Wyróżniał się swoim stylem ubierania oraz fryzurą. Do tego jego odpowiedzi zawsze były schematyczne, a sposób zachowania wyuczony. Można powiedzieć o nim, że był chodzącym, własnoręcznie stworzonym dziełem sztuki. Stał się gwiazdą i jest rozpoznawalny do dzisiaj.

Zobacz też: http://bimas.pl/pop-art-co-trzeba-wiedziec-o-tym-kierunku-w-sztuce/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here