Pełna księgowość

Założenie własnej działalności gospodarczej jest bardzo popularne, szczególnie wśród przedstawicieli tak zwanych wolnych zawodów (np. graficy komputerowi, tłumacze, artyści plastycy). Założenie własnej działalności wiąże się jednak nie tylko z wykonywaniem zleceń dla klientów i inkasowaniem z tego tytułu wynagrodzenia. Mamy również wiele obowiązków.

Obowiązki związane z prowadzeniem działalności

Obowiązki, jakie spoczywają na osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą, są różne. Wiele zależy od tego również, czy zatrudniamy pracowników, czy działamy jako firma jednoosobowa. Niezależnie jednak od powyższego, musimy mieć prowadzoną nienagannie księgowość.

Księgowość jest tak istotna, ponieważ na jej podstawie obliczamy potem podatek, jaki musimy zapłacić. Niechlujnie lub nieumiejętnie prowadzona, może spowodować, że zapłacimy niewłaściwe kwoty, ze szkodą dla siebie lub fiskusa. O ile w pierwszej sytuacji nadpłacimy i będziemy po prostu stratni, o tyle w drugim przypadku, możemy mieć niemiłe konsekwencje.

Zatrudnianie księgowej lub firmy zajmującej się księgowością

Opisanych wyżej perturbacji możemy uniknąć, jeśli zatrudnimy księgową lub firmę zajmującą się księgowością. Możemy skorzystać z oferty pełnej księgowości lub w ograniczonym zakresie. Pełna księgowość ma swoje oczywiste zalety, o których nie każdy może wiedzieć.

Pełna księgowość, którą świadczą osoby prowadzące własną działalność lub wyspecjalizowane firmy, może być w zasadzie nazwana doradztwem podatkowym. Doradztwo takie może być dla nas niezwykle korzystne. W prawie jest wiele wyjątków oraz kruczków, które można wykorzystać, pod warunkiem, że się wie, kiedy można oraz jak to zrobić.

Jakie są największe plusy usług pełnej księgowości?

Oczywiste zalety usług pełnej księgowości zostały opisane wyżej, ale warto jest zebrać je razem. Głównie zyskujemy na prawidłowo i terminowo prowadzonych rozliczeniach z urzędem skarbowym, dodatkowo nasze podatki są obliczane w najkorzystniejszy dla nas sposób. Zaoszczędzamy również czas.

Czas (nasz własny) jest rzeczą, którą mało kto kalkuluje. Cena za usługi pełnej księgowości wydawać się może nam duża, ale pomyślmy ile czasu spędzilibyśmy sami na robieniu rozliczeń, nie mając do tego pewności, że są one wykonane na 100% prawidłowo. Zamiast siedzieć w papierkach, powinniśmy pracować, pozyskiwać klientów itp.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here