Nienormowany czas pracy- Dla kogo?

Jesteś osobą, która ceni sobie niezależność i swobodę w ustalaniu planu dnia? Nie lubisz wstawać rano, spędzać wiele godzin pod rząd w nużącej pracy, gdzie zjeść posiłek czy zadzwonić do znajomych możesz tylko w trakcie krótkiej przerwy? Sam wiesz najlepiej, o której porze dnia jesteś najbardziej produktywny i jesteś w stanie szybko wywiązać się z zawodowych zobowiązań, aby potem mieć czas dla siebie? Być może idealna będzie dla ciebie praca z nieokreślonym sztywno harmonogramem. W tym artykule postaram się opisać na czym polega taka praca, jakie są jej wady i zalety oraz nienormowany czas pracy dla kogo to dobry wybór?

Nienormowany czas pracy- Dla kogo?

Nienormowany czas pracy- Dla kogo?Nienormowany czas pracy polega na tym, że nie mamy sztywno narzuconych norm czasowych, nie pracujemy w systemie zmianowym ani w godzinach 9-16 czy 10-18. Zależnie od zawodu, albo sami sobie planujemy pracę i wykonujemy ją kiedy chcemy, dbając jednocześnie o nasze sprawy finansowe (pisarz, malarz, muzyk), albo pracujemy u kogoś mając podpisaną umowę, jednak w dużej mierze to od nas zależy jak rozplanujemy sobie rzeczy do zrobienia (tak jest często w przypadku copywriterów, fotografów, grafików komputerowych czy dziennikarzy w mniejszych redakcjach, którzy są obecni na kolegiach redakcyjnych, ale poza tym sami planują swoją pracę i mogą szybciej wyjść z redakcji kończąc artykuły wieczorem w domu).

Zaletami nienormowanego czasu pracy są większa wolność i przestrzeń osobista. Idąc na jedną ze zmian do pracy często mamy „rozwalony” dzień, nie mamy na nic siły po pracy, a przed nią niewiele zdążymy zrobić. Z kolei pracując w handlu czy w biurze ciężko nam chociażby zrobić zakupy, gdyż często pracujemy dokładnie w godzinach otwarcia sklepów.Tutaj nie ma tego problemu, sami decydujemy kiedy mamy czas na uporanie się z zadaniem.

Niestety, praca z nienormowanym czasem nie jest dla każdego. Nie w każdej branży i zawodzie jest możliwość takiej organizacji czasu. Występuje ona głównie w „wolnych” zawodach. Nie każdy ma też w sobie tyle samodyscypliny, aby samodzielnie dopilnować wykonania zadań kiedy nikt nad nim nie stoi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here