Jak roboty mogą współpracować z ludźmi, a nie zamiast

Minęły już czasy kiedy ludzie obawiali się maszyn, które mogłyby zastąpić ich w pracy. Roboty to często spotykany element linii produkcyjnych. Rzędy maszyn wykonujących precyzyjne czynności z dokładnością kserokopiarki. Kolejnym krokiem do zbliżenia maszyn z człowiekiem jest bliska kooperacja na wspólnej przestrzeni. Powstaje nowa generacja robotów – roboty współpracujące.

Co to jest robot?

Robot to maszyna wspomagana systemem komputerowym. Jest kontrolowana przez sztuczną inteligencję.

Roboty wyręczają ludzi w monotonnych lub trudnych, a nawet niebezpiecznych zadaniach, jednak obecność człowieka w polu działania maszyny nie jest wskazana.

Co to jest cobot?

Jest to robot wspierający działania człowieka. Stosowany na stanowiskach, na których obecność człowieka jest nieodzowna.

Słowo jest złączeniem dwóch wyrazów pochodzących z języka angielskiego – collaborative + robot. Robot współpracujący – cobot. Konfigurowanie robotów przemysłowych – cobotów podlega tym samym regułom.

Z racji bliskiego kontaktu z człowiekiem maszyny, posiadając znaczną autonomię wyposażone są w mechanizmy wzmagające ich działania nakierowane na bezpieczeństwo człowieka.

Więcej szczegółów

Z założenia, coboty mają wspomagać pracowników w wypełnianiu ich obowiązków. Pracują z ludźmi ramię w ramię, w ograniczonej przestrzeni.

Coboty charakteryzują się lekką konstrukcją i obłymi kształtami. Dzięki prostemu oprogramowaniu konfigurowanie robotów przemysłowych do wykonywania zadań na stanowisku dokonywane jest przez pracowników, którzy z nimi współpracują. Coboty w przeciwieństwie do robotów są tak przystosowane do pracy, że nie mogą zrobić krzywdy ludziom.

Przestrzeń współdzielona

Jest to bezpieczna przestrzeń robocza, w której robot i człowiek mogą jednocześnie wykonywać zadania podczas operacji produkcyjnych.

Mówiąc prościej, konfiguracja robotów przemysłowych dostosowana jest do wykonywania zadań we wspólnej przestrzeni z człowiekiem, bez szkody dla niego, co oznacza, że robot może aktywnie reagować na wykryte osoby w obszarze roboczym. Algorytmy czuwające nad poprawnością realizacji oprogramowania, wspomagane są przez procesy głębokiego maszynowego uczenia, dlatego robot może w spontaniczny sposób realizować interakcję z człowiekiem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here