Jak cytować w pracy inżynierskiej?

Na studiach przychodzi zawsze taki moment, w którym trzeba napisać pracę dyplomową. Do prac dyplomowych, zaliczają się: praca magisterska, inżynierska, doktorska.

W cytowaniu w pracy inżynierskiej panują takie same zasady, jak w każdej innej pracy dyplomowej. Należy o nich pamiętać, ponieważ są bardzo istotne. Niestety, nie każda uczelnia stara się dobrze przygotować swoich studentów, do pisania tak ważnych prac. W takim wypadku, trzeba szukać pomocy albo u osób, które mają już to za sobą, albo w internecie. Jest wiele poradników, które dobrze wyjaśniają zasady.

Umiejętność odpowiedniego cytowania, jest bardzo ważna. Jeśli nie umieścimy źródeł danych cytatów, w świetle prawa popełniamy przestępstwo przywłaszczenia wartości intelektualnej. Jest to karalne i trzeba starać się uniknąć takich problemów. Nie jest to trudne.

Czym jest cytowanie?

Jest to po prostu przytaczanie cudzych słów, myśli, poglądów czy stwierdzeń. Często w pisaniu prac naukowych, nie da się uniknąć tego zabiegu. Nie jest niczym złym, ale należy pamiętać, że do każdego cytatu trzeba podać źródło. Nie da się tego ominąć, ponieważ nasza praca będzie przepuszczana przez specjalny program anty-plagiatowy. Ten program jest bardzo dokładny i uchwyci każdą niezgodność.

Jak cytować w pracy inżynierskiej?

Jak cytować w pracy inżynierskiej?W pisaniu pracy inżynierskiej, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, są dwa rodzaje cytatów – cytowanie sparafrazowane (czyli wyjaśnianie intencji autora własnymi słowami) oraz cytowanie dosłowne (czyli jak mówi nazwa, przytaczanie całych stwierdzeń danej osoby).

W cytatach dosłownych, należy użyć cudzysłowia (lub zmienić cytowany fragment poprzez zastosowanie kursywy czy zmienienie koloru liter) oraz umieścić nazwisko autora, rok publikacji i numer strony. Już przy samym umieszczaniu nazwiska, należy dodatkowo podać w nawiasie rok publikacji książki, z której zaczerpujemy inspirację.

Nie można bać się używania przypisów i odsyłaczy – są bardzo ważne

Polega to na dodaniu znaku umownego na końcu cytatu. Może to być cyfra (lepiej stosować arabskie) czy gwiazdka – *. Trzeba robić to konsekwentnie. Jeśli raz zastosowaliśmy cyfrę, trzymajmy się jej do końca pracy. Przypis może być na dole strony, numeracja powinna być wzrastająca w całej pracy lub w jednym rozdziale.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here